Poszukiwanie atrakcyjnej pracy i rozwijanie kariery zawodowej wymaga nabycia konkretnych umiejętności, by sprostać wyzwaniom konkurencji. W ramach projektu „Kapitał Młodzieży” w dniach 21-22 października odbyły się warsztaty on-line poświęcone przygotowaniu młodych dorosłych do wejścia na rynek pracy. Uczestnicy programu dowiedzieli się także, jak efektywnie oszczędzać i zarządzać finansami osobistymi.
Sobotnia agenda warsztatów była zróżnicowana i skoncentrowana na kluczowych aspektach poszukiwania pracy oraz budowania marki osobistej i kariery zawodowej. Warsztaty poprowadzili Patryk Wyczółkowski, Ewa Kazanecka, Marta Salamończyk- Zielińska oraz Tomasz Krygier.
Na początek uczestnicy poznali zasady tworzenia CV, które pozytywnie wyróżni ich na tle konkurencji. Dowiedzieli się, jak dostosować swoje CV do różnych ofert pracy i wykorzystać w tym celu dostępne narzędzia, w tym program CANVA. Następnie Marta Salamończyk – Zielińska, specjalistka od LinkedIn, podzieliła się swoją wiedzą na temat budowania profesjonalnej marki osobistej w sieci. Uczestnicy dowiedzieli się, jak efektywnie korzystać z LinkedIn, aby pozyskać nowe kontakty zawodowe i zwiększyć swoje szanse na znalezienie pracy.
Kolejnym modułem była „Etykieta w biznesie - przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych”. Podczas tej części spotkania uczestnicy zdobyli cenne wskazówki dotyczące zachowania się i komunikacji w biznesowym środowisku, co jest niezwykle istotne podczas rozmów kwalifikacyjnych. Swoje umiejętności mogli przećwiczyć w podgrupach, doskonaląc się w sztuce rozmów rekrutacyjnych i przygotowując do wyzwań, jakie stawiają przed nimi rekruterzy.
Niedzielne warsztaty zostały poświęcone finansom osobistym. Poprowadzili je Krzysztof Słomiński, Mateusz Kozłowski i Michał Antoszkiewicz. Mało kto, wchodząc w dorosłe życie, zastanawia się, w jaki sposób będzie lokować środki, które zostaną po zakończeniu miesiąca lub po otrzymaniu premii lub nagrody. Jeżeli wydamy je na przyjemności, nie będziemy przygotowani na nieprzewidziane wydatki. Rozmawialiśmy zatem o tym, dlaczego warto mieć oszczędności oraz jakie są efektywne sposoby gromadzenia nadwyżek finansowych, także przy wsparciu zakładów pracy.
Nie będzie odkryciem stwierdzenie, że niewielki procent z nas, potrzebując pożyczki lub kredytu, analizuje głębiej dostępne opcje. Przecież nie każdy wydatek będziemy finansować drogim kredytem konsumpcyjnym lub co gorsza pożyczką-chwilówką. A już naprawdę na palcach jednej ręki możemy policzyć osoby, które przeczytają umowę kredytu. Dlaczego to ważne i na co szczególnie należy zwracać uwagę, biorąc nowe zobowiązanie finansowe, tłumaczyliśmy w kolejnym z modułów spotkania o finansach osobistych.
Na koniec wszyscy wzięli udział w grze „mistrzowie pożyczania”, w której drużyny mogły sprawdzić swoje praktyczne umiejętności poszukiwania i doboru pożyczek i kredytów. Ci, którzy chcieli sprawdzić się w konkurencjach indywidualnych, również dostali taką możliwość – były quizy i zagadki.
Mamy nadzieję, że warsztaty online okazały się doskonałą okazją dla uczestników do nauki i rozwoju, a cenne narzędzia i umiejętności przydadzą się im w osiągnięciu sukcesu w karierze zawodowej oraz zarządzaniu własnym budżetem domowym.
Organizatorem projektu „Kapitał Młodzieży” jest FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY. Partnerem projektu jest Fundacja GPW. Projekt dofinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Zadanie „Kapitał Młodzieży” jest dofinansowane ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Grupę docelową stanowią osoby w wieku 18 – 25 lat, w liczbie 60, zamieszkałe w Polsce na terytorium województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. Projekt porusza zagadnienia z obszarów m.in. finansów osobistych, przedsiębiorczości, ekonomii, doskonalenia kompetencji społecznych oraz przywódczych, a także rozwoju na ścieżce zawodowej.
Całkowita wartość zadania 744 190 złotych.
Wartość dofinansowania 740 190 złotych
FUNDACJA DLA MŁODZIEŻY
ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa
KRS 0000339553
NIP 8982166113
REGON 021094654
tel. 574-037-224 (8:00 - 16:00)